Townsville North Queensland; AFL Diversity Championships; 2016; Townsville; 8-4-16

2017 National Male Diversity Championships kick off

Victoria’s best Under 15 male Indigenous and Multicultural players have travelled to Blacktown, NSW for the annual Under 15 AFL National Male Diversity Championships from April 8-13.

Victoria’s best Under 15 male Indigenous and Multicultural players have travelled to Blacktown, NSW for the annual Under 15 AFL National Male Diversity Championships from April 8-13.

Currently in its fourth year, the AFL National Male Diversity Championships has been developed to provide a supported talented player pathway that compliments the NAB AFL Under 16 Championships and exposes Aboriginal & Torres Strait Islander and Multicultural players, coaches, umpires, doctors, and trainers to an elite AFL Program environment.

Supported by Australia Post and Rio Tinto, the Championships will feature over 300 young Aboriginal & Torres Strait Islander and Multicultural AFL players across 13 teams representing all States and Territories.

Games will be officiated by twelve umpires who represent the National Diversity Umpiring Academy, selected from state academies based on high performance while coaches leading the squads are members of the Diversity Coaching Academy.

The Championships will form the basis for selection to compete in the Boomerangs and World Teams at the NAB AFL Under 16 Championships held later this year.

For all the latest results on social media, please use the hashtag #DiversityChamps17

 

See below for a 2017 AFL National Diversity Championships Schedule:

DAY ONE: Saturday April 8

6.00pm – 7.30pm: Opening Ceremony

 

DAY TWO: Sunday April 9

KICKSTART
8:00am

VIC v SA

9:00am

TAS v NT

10:00am

WA v NSW/ACT

11:00am

QLD v SA

2:00pm
VIC v NT
3:00pm

TAS v WA

4:00pm
NSW/ACT v QLD
 

 

ALL NATIONS
8:00am

NT v NSW/ACT

9:00am

WA v SA

10:00am

QLD v TAS

11:00am

VIC v NSW/ACT

2:00pm
QLD v NT
3:00pm

SA v NSW/ACT

4:00pm
WA v VIC
 


DAY THREE: Monday April 10

KICKSTART
8:00am

WA v VIC

9:00am

SA v NSW/ACT

10:00am

QLD v NT

11:00am

NSW/ACT v VIC

2:00pm
QLD v TAS
3:00pm

WA v SA

4:00pm
NT v NSW/ACT
 

 

ALL NATIONS
8:00am

TAS v WA

9:00am

NSW/ACT v QLD

10:00am

VIC v NT

11:00am

SA v QLD

2:00pm
WA v NSW/ACT
3:00pm

TAS v NT

4:00pm
VIC v SA
 


DAY FOUR: Tuesday April 11

KICKSTART
8:00am

QLD v VIC

9:00am

TAS v SA

10:00am

WA v NT

11:00am

VIC v TAS

2:00pm
SA v NT
3:00pm

NSW/ACT v TAS

 

4:00pm
QLD v WA
 

 

ALL NATIONS
8:00am

NSW/ACT v TAS

9:00am

SA v NT

10:00am

VIC v TAS

11:00am

WA v NT

2:00pm
QLD v VIC
3:00pm

TAS v SA

4:00pm
WA v QLD
 


DAY FIVE: Wednesday April 12

KICKSTART
Semi Final Semi Final Semi Final Preliminary Final Preliminary Final
8:00am

2 v 7

9:00am

3 v 6

 

10:00am

4 v 5

2:00pm

Winner of Match 22 v Winner of Match 23

3:00pm

1 v Winner of Match 24

 

ALL NATIONS
Semi Final Semi Final Semi Final Preliminary Final Preliminary Final
8:00am

2 v 7

9:00am

3 v 6

 

10:00am

4 v 5

2:00pm

Winner of Match 22 v Winner of Match 23

3:00pm

1 v Winner of Match 24


DAY SIX: Thursday April 13

KICKSTART
GRAND FINAL
8am

TBC

 

ALL NATIONS
GRAND FINAL
9am

TBC

 

 

Latest Video

Toyota Top 5 Peter Jackson VFL Plays of the Week: Round 1, 2017
Round 1 Peter Jackson VFL highlights
Round 5 TAC CUp Girls highlights
Rd 4 TAC Cup: Calder Cannons v GWV Rebels